Novinky 07/2022: Čo je nové v Slnečniciach?

Od apríla sa v Slnečniciach udialo toho mnoho. Posilnili sme ekologické spôsoby prepravy, zapojili sme sa do organizácie podujatí pre obyvateľov a pokročili v príprave parku v Zóne mesto. Čo sme spolu zažili počas uplynulých mesiacov a čo sme pre vás pripravili? Prečítajte si v našom prehľade.

Publikované

Rodičov poteší otvorenie verejnej škôlky

Existujúcu súkromnú škôlku čoskoro doplní v Zóne viladomy aj štátne zariadenie. Nová škôlka ponúkne miesto až pre približne 70 detí, najmä zo Slnečníc a priľahlých častí Petržalky. Škôlka bude ozaj veľká, keďže sa bude rozprestierať na ploche až 623,47 m2. Navyše deti budú mať k dispozícii aj exteriér s rozlohou 836 m2. Vďaka tomu budú škôlkari môcť tráviť čas na čerstvom vzduchu - na ihrisku a preliezkach. Okrem toho budú mať k dispozícii už existujúce ihriská, ktoré sa nachádzajú v okolí budovy škôlky. Zriadenie novej škôlky je výsledkom našej úspešnej spolupráce s mestskou časťou Petržalka.

Nová verejná škôlka v Slnečniciach, alebo keď sa poplatok za rozvoj vracia späť do lokality

Existujúcu súkromnú škôlku doplní v Zóne viladomy aj štátne zariadenie. Vzniknúť by tu malo miesto až pre približne 70 detí, najmä zo štvrte Slnečnice a priľahlých častí Petržalky.

Čítať viac

Nové odstavné plochy pre kolobežky

Bolt kolobežky, ktoré sú už dnes medzi obyvateľmi Slnečníc veľmi obľúbené, budú mať nové odstavné plochy. Kolobežky budú umiestnené na troch miestach na chodníku, tak ako to je aj v centre. Dve odstavné plochy nájdete v okolí Slnečnice marketu a jednu v Zóne viladomy.

Slovnaft BAjky pre obyvateľov Slnečníc

Dobrou správou pre aktívnych obyvateľov je, že okrem kolobežiek do Slnečníc pribudnú aj Slovnaft BAjky. Jeden stojan bude stáť v Zóne mesto a druhý v Zóne viladomy tak, aby k nim mali pohodlný prístup všetci obyvatelia. Slovnaft BAjky pomôžu rýchlo a šikovne presunúť sa po celej štvrti či do centra mesta aj tým, ktorí nemajú auto alebo preferujú ekologickejší spôsob prepravy.

Máme nové prevádzky v obidvoch zónach

Slnečnice rastú každý mesiac. V Slnečnice markete vo foodzóne pribudla nová gastroprevádzka Los Capolitos, ktorá ponúka mexické špeciality. Obyvateľov Zóny viladomy iste poteší informácia, že prevádzka s predošlým názvom Peter’s už je opäť otvorená. Aktuálne v nej sídli Vila restaurant, ktorá okrem chutného denného menu ponúka možnosť večerného posedenia pri drinku.

V Zóne mesto pribudli aj dve nové prevádzky zamerané na starostlivosť o telo. Salón Bodybar sídli na Ulici Zuzany Chalupovej 13 a ponúka široké spektrum služieb na skrášlenie tela a upevnenie zdravia. Odborníci v novootvorenom rehabilitačnom centre AMBIO sa špecializujú na diagnostiku a liečbu pohybového aparátu. V tomto centre na Ulici Zuzany Chalupovej 17A sú k dispozícii fyzioterapie, masáže, pohybová liečba aj prístrojová terapia.

Parkovacie miesta v Zóne viladomy na prenájom

Pre tých, ktorí však potrebujú ďalšiu plochu pre auto, ponúkame možnosť prenájmu parkovacieho miesta. Parkovacie miesto si môžete prenajať vo vyznačených uliciach v Zóne viladomy, ako naznačuje mapka, krátkodobo, najmenej však na 3 mesiace, alebo dlhodobo na niekoľko rokov. Koľko to stojí a aké sú podmienky? Odpovede na tieto otázky vám radi poskytnú naši kolegovia v predajnom mieste Slnečnice na Žltej ulici v Zóne viladomy.

Bývate v Slnečniciach a potrebujete ďalšie parkovacie miesto? Prenajmite si ho.

Ak žijete v Slnečniciach vo svojom alebo v podnájme, prenajmite si vonkajšie parkovacie miesto v Zóne viladomy na obdobie, ktoré vám vyhovuje.  

Čítať viac

Oslavy MDD v Slnečniciach sa tento rok tešili mimoriadnemu záujmu

V stredu 1. júna sme v Slnečniciach oslavovali, ako sa patrí. Podujatie pri príležitosti MDD sa konalo na lúke za Slnečnice marketom od 14.00 do 19.00 hod. Pre deti boli pripravené skákacie hrady, elektroautíčka, súťaže v maľovaní, preťahovanie lanom, skákanie vo vreci, maľovanie na tvár, balóny, cukrová vata či detské jedlá – zdravé burgery a hotdogy. Aj pre dospelých boli v ponuke nápoje a občerstvenie.

Na podujatí sa zúčastnili záchranári, ktorí deťom ukázali a vysvetlili prvú pomoc. Podvečer prišli aj hasiči, ktorí poukazovali techniku, pozapájali hadice s vodou, ukázali nácvik akcie a zavŕšili to poriadnou penovou párty. Šikovným organizátorom sa podarilo zabezpečiť aj dopravných policajtov. Sme radi, že sme mohli v zabezpečovaní atrakcií pomôcť aj my.

Okrem vybraných atrakcií sme poskytli veľkú terasu s prístreškom, stoličky a ležadlá. Vďaka tomu vznikol aj priestor na relax. Stan sa napokon ukázal ako nevyhnutnosť, pretože na slnku bolo teplo a mnoho aktivít prebiehalo priamo pod ním. V stane bola aj ochladzovacia para, ktorá prispela k pohodliu návštevníkov.

Vďaka patrí najmä obyvateľom Zóny mesto a spoluorganizátorom, ktorí si vyhrnuli rukávy a spoločne pripravili nezabudnuteľné zážitky pre našich najmenších obyvateľov.

Peter Kubaš: „Počas MDD ma veľmi potešilo, že som tam nevidel nikoho zamračeného.“

Tohtoročný Deň detí v Slnečniciach zožal obrovský úspech. Ako sa takéto podujatie organizuje a prečo je dôležité spoznávať sa navzájom a budovať dobré susedské vzťahy? Porozprávali sme sa s jedným z organizátorov, Petrom Kubašom, obyvateľom Zóny mesto.

Čítať viac

Od júna sa môžeme slniť na nových ležadlách za marketom

Čo je lepšie, ako sa počas horúceho letného dňa natiahnuť horeznačky a popíjať pri tom niečo dobré? Tento pocit milujeme aj my, a preto sme sa rozhodli spríjemniť leto obyvateľom Slnečníc. Od júna za Slnečnice marketom nájdete novučičké modro-biele pásikavé ležadlá, ktoré sú bezplatne k dispozícii každému, kto má chuť relaxovať. Svoje využitie už našli aj počas akcií pre obyvateľov a nás teší, že sme prispeli k pohode v našej štvrti.

Spoločne sme pomohli prírode aj sebe navzájom vďaka Kolobehu

Takmer každý z nás má doma oblečenie, hračky či iné veci, ktoré už nevyužíva. Ekologická výmenná akcia KOLOBEH prináša príležitosť tieto veci vymeniť za iné, ktoré v danom období potrebujeme, alebo ich darovať tým, ktorí ich využijú. Počas slnečnej soboty 23. apríla sa podujatie prvýkrát konalo za Slnečnice marketom. Vďaka organizátorke Mary Riganovej a ochotným účastníkom mnohé predmety našli svoj nový domov a potešia nových majiteľov. Príjemná atmosféra vládla počas celého trvania akcie. KOLOBEH sa organizuje s láskou k planéte a, samozrejme, aj ku komunite v Petržalke.

Ak chcete vedieť, kedy bude najbližšia ekologická výmenná akcia, sledujte Facebook Slnečníc a pridajte sa do skupiny KOLOBEH.

Kolobeh dáva veciam druhú šancu a mení mysle ľudí, prezradila jeho zakladateľka

Mary Rigan, mama 3 detí, vytvorila v Petržalke miesto, kde dostávajú veci druhú šancu. Stretnutiam, ktorým dala meno KOLOBEH, sa venuje už 5 rokov. Získala za ne aj ocenenie Osobnosť Petržalky v kategórii životné prostredie.

Čítať viac

Park v Zóne mesto je opäť o kúsok bližšie k nám

Počas jari sme naplno rozbehli práce na prvej časti veľkého parku v Zóne mesto. Od apríla sa nám podarilo osadiť obrubníky, položiť zámkovú dlažbu či inštalovať automatický závlahový systém. Okrem toho sme sa povenovali hrubým terénnym úpravám a sadovým úpravám. Kríkový labyrint, ktorý sme na jar začali realizovať, už nabral reálne kontúry a možno ho vidieť aj spoza stavebného plota. Rastliny, ktoré sme vysadili v súlade s finálnym návrhom, budú mať dostatok priestoru na svoj rast. Počas posledných mesiacov sme pracovali aj na studňovej jame. Leto a jeseň sa ponesú v znamení intenzívnych prác na parku. Naším cieľom je, aby čo najskôr slúžil obyvateľom. Viac o tom, ako bude park vo finále vyzerať, nám prezradili autori návrhu - krajinní architekti Dávid Grega a Zuzana Isteníková.

Relax, šport aj zábava! Nový park spĺňa moderné štandardy, prezradili jeho tvorcovia

Dávid Grega a Zuzana Isteníková zo spoločnosti AWE ATELIÉR sú krajinní architekti, ktorí navrhli finálnu podobu parku v Slnečniciach. Ten sa bude tiahnuť celou šírkou Zóny mesto. Na čo sa môžete v parku po dokončení jeho prvej časti tešiť?

Čítať viac