Čo s použitým kuchynským olejom?

Vedeli ste, že aj použitý kuchynský olej by sa mal odniesť do zberu? Najčastejšie sa dá odovzdať na zbernom mieste vybraných čerpacích staníc, obchodných reťazcov alebo aj po novom – v obytných štvrtiach.

Publikované:
Čas čítania: 2 min.

Ruku na srdce, možno sa aj vám stalo, že tá trocha použitého oleja z vyprážaných rezňov skončila z pohodlnosti vo výlevke. Napriek tomu, že je to na Slovensku zakázané, dokonca vám za to hrozí pokuta. Kuchynský olej je veľkým lákadlom pre hlodavce, môže zanášať či dokonca upchať kanalizáciu, spôsobuje problém pri čistení odpadových vôd. Keď sa dostane do podzemných vôd, ohrozuje zdravie fauny – rýb, vtákov či cicavcov.

Vedeli ste?

  • tento druh triedeného odpadu sa využíva pri výrobe plastov alebo biopalivovej zložky do motorovej nafty. Biopalivová zložka znižuje emisie skleníkových plynov o polovicu
  • z jedného litra oleja sa dá vyrobiť až 0,9 litra biopaliva
  • na recykláciu je vhodný akýkoľvek rastlinný olej s výnimkou kokosového
  • malé množstvá použitého oleja môžete vyliať aj do domáceho kompostoviska. Aby sa však zvyšky nedostali do pôdy, treba ho zmiešať so savým materiálom – slama, papierová utierka, piliny.

Ako odovzdať olej z kuchyne

Vychladený a precedený olej stačí naliať do suchej PET fľaše alebo pôvodného obalu, dobre uzavrieť a spolu s ostatným triedeným odpadom zaniesť do zberného miesta. Keď sa vo vašom bydlisku nachádza oleobox, pôjde to ešte jednoduchšie.

Kde nájdem zber použitého kuchynského oleja

  • použitý kuchynský olej môžete odniesť do zberu na čerpacích staniciach Slovnaft
  • rovnako môžete použitý kuchynský olej odovzdať v predajniach Kaufland
  • obyvatelia Slnečníc sa môžu použitého kuchynského oleja zbaviť ekologicky v oleoboxe

Zberný oleobox vo štvrti Slnečnice

Obyvatelia Slnečníc odteraz nemusia použitý olej odnášať na najbližšiu čerpaciu stanicu či do obchodného reťazca, ekologicky sa ho vedia zbaviť priamo vo svojej štvrti. V zóne Viladomy je umiestnený v skúšobnej prevádzke špecializovaný kontajner, tzv. oleobox pri farebných kontajneroch na separovaný odpad.

Záujemcovia o ekologické zhodnocovanie kuchynského oleja môžu dostať od správcu aj špeciálnu zbernú fľašu na použitý kuchynský olej. Stačí do nej zbierať olej z kuchyne a vyliať ho do oleoboxu. Je to jednoduché, pozrite si náš videonávod.

Veríme, že postupne pribudnú oleoboxy aj v ďalších častiach Slnečníc.