Prevádzky ponúkame obchodníkom, ktorí prinesú kvalitné služby

Publikované

Aké prevádzky v súčasnosti nájdeme v Zóne viladomy a čo je v pláne na najbližšie obdobie?

Zóna viladomy je zameraná viac produktovo. Dnes tu nájdeme predajňu dronov, kvetín, reštauráciu a onedlho pribudne aj kaviareň. Mnoho prevádzok v Zóne viladomy je momentálne v príprave a ich budúci nájomcovia čakajú na ich dokončenie. Azda najvýznamnejším prírastkom bude prevádzka potravín Yeme, o ktorú je medzi obyvateľmi veľký záujem. Prevádzka bude stredne veľká, zhruba 800 m², s vlastnou pekárňou, predajňou potravín a kaviarničkou. Bude sa nachádzať v časti Slnečnice UNIQ. Dobrou správou je, že po štyroch rokoch sa nám podarilo zmeniť prevádzkara reštaurácie Peters. Nahradila ju Vila restaurant, ktorá ponúka možnosť sadnúť si na kávu, na pivo, ale aj denné menu. V budove S12 bude kvetinárstvo s kaviarňou Olala Flowers. V krátkom čase vo Viladomoch pribudnú ďalšie možnosti, kde budú môcť ľudia tráviť čas.

Azda najvýznamnejším prírastkom bude prevádzka potravín Yeme, o ktorú je medzi obyvateľmi veľký záujem.

Ako je na tom Zóna mesto?

Zóna mesto prináša komplexný retailový park s rozmanitými prevádzkami – Billa, Jysk, SuperZOO, Planeo, Pepco a mnohé iné. Zároveň je tam gastrozóna, v ktorej je niekoľko prevádzok, či už sú to reštaurácie alebo kaviarne. Okrem toho v Zóne mesto nájdeme napríklad aj predajňu s farbami a lakmi alebo obchod s nábytkom. Minulý rok sme prenajali takmer všetky priestory v budovách A4, A5 a A6. Budova A1 je plne prenajatá, A2 je prenajatá na 50 percent a aktuálne sa sústreďujeme na budovu A3. Musím povedať, že už čoskoro v Slnečniciach nastanú výrazné zmeny.

Ktoré typy služieb v Slnečniciach momentálne chýbajú?

Celkovo sa sústreďujeme na oblasť zdravotnej starostlivosti. Tieto služby sú vítané, chceli by sme ich rozširovať. Či už pôjde o ambulancie, optiky alebo aj iné služby zamerané na starostlivosť o telo a zdravie. V súčasnosti máme v Slnečniciach urologickú kliniku a potom aj detskú polikliniku Dr. Martinko, ktorá práve v týchto týždňoch rozširuje svoje portfólio služieb. Okrem toho tu čoskoro budeme mať očnú optiku a chirurgiu Zeiss – tento priestor je momentálne v príprave.

Detská poliklinika v Slnečniciach rastie a prijíma nových pacientov

Detská poliklinika v Slnečniciach rastie a prijíma nových pacientov

Obľúbená poliklinika Dr. Martinko v týchto mesiacoch rozširuje ponuku služieb zdravotnej starostlivosti pre deti. Ktoré ambulancie tu nájdeme už dnes a ktoré ďalšie pribudnú v Slnečniciach v blízkej budúcnosti? Porozprávali sme sa s Danielom Kodajom, zakladateľom detskej polikliniky Dr. Martinko v Zóne mesto.

Čítať viac

Ako prebieha hľadanie vhodných nájomníkov do priestorov?

Pochopiteľne, snažíme sa aktívne vyhľadávať vhodných nájomcov. Dopyty nám chodia aj samy vzhľadom na rastúcu popularitu nášho webu a sociálnych médií. Okrem toho využívame cielené kampane. Aktuálne ich cielime na zdravotnícke služby. Uskutočnili sme anketu medzi obyvateľmi, prostredníctvom dotazníkov sme sa ich pýtali, aké služby im v Slnečniciach chýbajú. Aj to je pre nás dôležitý a plnohodnotný zdroj informácií pre ďalšie plánovanie. Touto cestou sme napríklad zistili, že ľuďom v Slnečniciach chýba zverolekár. Na základe tohto vstupu sme začali konať. Aktuálne už máme zverolekára zazmluvneného a jeho prevádzkové priestory sú v štádiu prípravy. Snažíme sa vždy hľadať cesty, ako naplniť potreby Slnečničanov a zabezpečiť tie najvhodnejšie služby a produkty do nebytových priestorov.

Vďaka dotazníkom sme zistili, že obyvateľom Slnečníc chýba zverolekár. Na túto potrebu sme zareagovali a aktuálne už máme zverolekára zazmluvneného.

Aké možnosti ponúkajú v súčasnosti Slnečnice pre potenciálnych záujemcov o prenájom obchodných priestorov?

Slnečnice prinášajú obchodné prevádzky, ktoré sú prístupné aj z exteriéru. To sa ukázalo ako veľká výhoda napríklad počas pandémie covidu. Naše prevádzky boli posledné zavreté a prvé otvorené – práve vďaka tomu, že sa nenachádzali v uzavretom komplexe, ale každá z nich mala priamy prístup zvonku.

Zároveň je veľmi zdravo nastavený pomer výšky nájmu a tržby, ktorú môže obchodník u nás dosiahnuť. My nájomníkov nezderieme šialenými obratovými nájmami. Pekné tržby môžu obchodníci dosiahnuť vďaka tomu, že tu už máme pomerne vysoký počet zabývaných rezidentov. Okrem toho po otvorení obchvatu D4R7 začal cez Slnečnice prúdiť obrovský objem novej klientely z okolia Šamorína. Slnečnice aktuálne slúžia ako južná brána do Bratislavy a to je pre obchodníkov zaujímavá príležitosť.

Koľko priestorov je momentálne obsadených?

Niektoré prevádzky sú dostavané, niektoré sú už skolaudované, niektoré zatiaľ nie a iné sú ešte len vo výstavbe. Preto nie je možné presne povedať, koľko percent máme celkovo obsadených. Z tých dostavaných a skolaudovaných je obsadených približne 70 percent. Naša stratégia však nespočíva v tom, aby sme to čo najviac urýchlili a mali za každú cenu každý meter obsadený. Naopak, snažíme sa, aby sme priestory ponúkli spoľahlivým obchodníkom, ktorí prinesú do Slnečníc hodnotu v podobe kvalitnej služby alebo produktu.

Snažíme sa obchodné priestory ponúknuť spoľahlivým obchodníkom, ktorí prinesú do Slnečníc hodnotu v podobe kvalitnej služby alebo produktu.

Aké zákonné povinnosti musí Cresco splniť pri plánovaní a výstavbe nebytových priestorov?

Vychádzame z územného plánu, ktorý je vydaný pre konkrétnu lokalitu, v ktorej staviame. To znamená, že sú zákonom stanovené presné percentá, koľko nebytových priestorov či občianskej vybavenosti musíme postaviť. Je to exaktne dané, nie je to vec nášho výberu. Nie je tajomstvom, že tento pomer je nastavený tak, že sme nútení stavať viac obchodných priestorov, než by bolo pre danú lokalitu nevyhnutné.

Podľa akých kritérií Cresco vyberá nájomníkov do nebytových priestorov v Slnečniciach?

Kritérií je mnoho. Berieme do úvahy predchádzajúce skúsenosti, históriu podnikania – to je to, čo nám ukazuje, ako asi bude prevádzka fungovať v budúcnosti. Samozrejme, nebránime sa ani startupom. Keď má niekto dobrý nápad a kvalitný biznisplán, radi mu dáme šancu. Pre nás je kľúčové vidieť matematiku za tým. Vždy žiadame prezentáciu konceptu s plánom, aké obraty v konkrétnom čase chce obchodník dosahovať.

Snažíme sa zistiť, či je to vôbec reálne. Keď vyhodnotíme, že daný obchodník nie je skúsený, nemá dobrý biznisplán, alebo sa obávame o budúcnosť jeho podnikania, radšej mu odporučíme, aby do toho nešiel. Zo skúseností vieme, že to môže dopadnúť aj zle. Dopytov chodí denne veľmi veľa a my starostlivo vyberáme, koho do Slnečníc pustíme.

Na aké dlhé obdobie zvyknete uzatvárať nájomné zmluvy?

Štandardne je to päť rokov, to je zároveň naše minimum. Nebránime sa však ani dlhším kontraktom.

Čo všetko beriete do úvahy pri plánovaní prevádzok?

Už dnes si uvedomujeme, že tu žije množstvo rodín s malými deťmi. Preto v Zóne viladomy už máme súkromnú škôlku a plánujeme ďalšiu aj v Zóne mesto. V Zóne viladomy sa nám podarilo vyrokovať s mestom aj otvorenie štátnej škôlky – zmluva je podpísaná a otvorenie je plánované už na október. Podobne pristupujeme aj k plánovaniu iných prevádzok a služieb. Ich skladba by mala čo najefektívnejšie odzrkadľovať potreby obyvateľov Slnečníc. To je pri plánovaní prevádzok to najdôležitejšie. Okrem toho dbáme na kvalitu služieb. Aj čo sa týka spomínanej škôlky, dôsledne sme vyberali, ktorá škôlka v Slnečniciach bude fungovať, pretože dopytov prišlo mnoho. Naším cieľom je priniesť obyvateľom čo najkvalitnejšie a trvácne služby, na ktoré sa môžu spoľahnúť.

Skladba prevádzok a služieb by mala čo najefektívnejšie odzrkadľovať potreby obyvateľov Slnečníc. To je pri plánovaní pre nás to najdôležitejšie.

Aké prevádzky v Slnečniciach určite nenájdeme?

V tomto sme veľmi striktní. Typy služieb, ktoré v Slnečniciach neplánujeme a ani nikdy plánovať nebudeme, voláme negatívne komodity. Tam patria napríklad herne, kasína, nočné bary, diskotéky, neetické podniky alebo niečo podobné, čo by mohlo našich rezidentov vyrušovať alebo pohoršovať. Toto dávame klientom aj do zmlúv.

Ako informujete majiteľov bytov o plánovaných prevádzkach?

Rezidentov informujeme prostredníctvom svojich sociálnych médií a webovej stránky. Aktuálne štartujeme aj pravidelné stretnutia so zástupcami vlastníkov bytov. Chceme im detailne ukázať, čo je v pláne, čo ideme robiť, s kým rokujeme, čo je podpísané, a podobne. Aby sa mohli pripraviť a informovať aj ostatných rezidentov. Plánujeme rezidentov detailnejšie informovať o samotných interiéroch prevádzok, ale aj o exteriérových plochách, terasách, parkoch či záhradách.

Prečo nie je možné, aby o konkrétnom využití nebytových priestorov rozhodovali samotní obyvatelia Slnečníc?

Na to, aby boli v štvrti rovnomerne zastúpené všetky služby, je nutné mať komplexné vstupné informácie a dlhodobý plán budovania štvrte. Preto je ideálne, ak o týchto skutočnostiach rozhoduje developer, ktorý má najaktuálnejšie a aj najobjektívnejšie informácie o tom, čo v štvrti chýba. Zamestnávame ľudí s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti retailu a majú potrebné know-how na to, aby vedeli optimálne plánovať aj realizovať skladbu prevádzok v rezidenčnej štvrti. Ak by sa to robilo inak, negatívne vplyvy na rezidentov by mohli byť dramatické. Ak by nebolo obsadzovanie prevádzok plánované centrálne, pokojne by sa mohlo stať, že by obyvatelia zrazu mali vedľa seba päť kaviarní, o ulicu ďalej päť kaderníctiev a podobne. V takomto prostredí by nemohli fungovať ani obchodníci a celkovo by to neprinášalo žiadnu hodnotu, práve naopak.

Čo ďalšie je pri prenajímaní nebytových priestorov dôležité z hľadiska budovania živej štvrte?

Nechceme pasívny retail, nechceme prenajímať priestory kanceláriám, ktoré si polepia výklady fóliami a obyvatelia z nich nebudú mať žiadny úžitok. Snažíme sa prevádzky obsadzovať tak, aby predajne striedali služby. Napríklad keď máme predajňu so závlahovými systémami, tak vedľa toho chceme dať aktívnu komoditu – kaviareň alebo kaderníctvo, či inú službu. V Zóne mesto je to potrebné preto, aby ste videli ľudí na bulvári, aby to tam žilo. Vo finále viac ako polovica prevádzok v Zóne mesto bude aktívna, čiže zameraná na služby. Okrem toho, samozrejme, v okolí prevádzok budujeme príjemné verejné priestory. Naším cieľom je, aby počas pekných dní ľudia čo najviac času trávili v exteriéri a aby im to robilo radosť.

Loading...